BigTech

BigTech jsou velké celosvětově aktivní technologické firmy, největší a nejvýznamnější společnosti v oboru informačních technologií. Koncem roku 2020 byly čtyři americké BigTech společnosti – Amazon, Apple, Google a Microsoft – nejvýznamnějšími veřejnými společnostmi na světě. Dominantou společností BigTech je jejich porozumění trhu a jeho potřebám, přístup k obrovskému množství údajů.

V Evropě se stále žádný BigTech nezrodil. Pohybují se zde tedy společnosti především z USA, které nemají na zdejším trhu domácího rivala. ECB uvedla Evropskou platební iniciativu (EPI) ke zkoumání tvorby jednotného pan-evropského platebního řešení. Jedna z možných diskutovaných cest, jak by tohoto řešení bylo možné dosáhnout, je tvorba evropského bigtechu. Existuje mnoho skupin, které sdílí zájem v tom, že jednoho dne uvidí Evropu coby domov svého vlastního Big Techu, který překoná Google či Alibabu. Obrovské hodnoty těchto společností mohou vytvářet pocit, že náš kontinent o něco přichází, ale potřebuje Evropa opravdu BigTech? Nebo alespoň Bigtech tak, jak je známe dnes?


FinTech Roadmap

Pro vhodnou implementaci nejnovějších technologií u každé oblasti tvoříme tabulku ve které jsou zobrazeny přicházející trendy, klíčoví činitelé, výzvy které se v oblasti řeší a také identifikovaný stav v České republice ve srovnání se světem.

Přicházející trendy Klíčoví činitelé Výzvy Srovnání se světem
Svět utahuje BigTechům otěže Pokuty pro Alibaba a Tencent, regulátoři oznámili záměr zvýšit kontrolu nad největšími čínskými BigTechy, Joe Biden také hledá způsob, jak omezit dominanci BigTech Pokles cen akcií v reakci na tyto skutečnosti V ČR je využíváno převážně služeb BigTechů z USA
BigTechy vstoupují do mnohých odvětví, kde dříve nebyly Schopnost využít svou infrastrukturu i pro jiné účely, než je nakupování na internetu Možná likvidace konkurence v dané oblasti Například Amazon většinu z nových služeb v ČR ještě nenabízí