BigTech

BigTech jsou velké celosvětově aktivní technologické firmy, největší a nejvýznamnější společnosti v oboru informačních technologií. Koncem roku 2020 byly čtyři americké BigTech společnosti – Amazon, Apple, Google a Microsoft – nejvýznamnějšími veřejnými společnostmi na světě. Dominantou společností BigTech je jejich porozumění trhu a jeho potřebám, přístup k obrovskému množství údajů.

V Evropě se stále žádný BigTech nezrodil. Pohybují se zde tedy společnosti především z USA, které nemají na zdejším trhu domácího rivala. ECB uvedla Evropskou platební iniciativu (EPI) ke zkoumání tvorby jednotného pan-evropského platebního řešení. Jedna z možných diskutovaných cest, jak by tohoto řešení bylo možné dosáhnout, je tvorba evropského bigtechu. Existuje mnoho skupin, které sdílí zájem v tom, že jednoho dne uvidí Evropu coby domov svého vlastního Big Techu, který překoná Google či Alibabu. Obrovské hodnoty těchto společností mohou vytvářet pocit, že náš kontinent o něco přichází, ale potřebuje Evropa opravdu BigTech? Nebo alespoň Bigtech tak, jak je známe dnes?


FinTech Roadmap

Pro vhodnou implementaci nejnovějších technologií u každé oblasti tvoříme tabulku ve které jsou zobrazeny přicházející trendy, klíčoví činitelé, výzvy které se v oblasti řeší a také identifikovaný stav v České republice ve srovnání se světem.

Přicházející trendy Klíčoví činitelé Výzvy Srovnání se světem
BigTech Amazon vstupuje do mnohých oblastí, kde v minulosti nehrál žádnou roli Pokuty pro Alibaba a Tencet, regulátoři oznámili záměr zvýšit kontrolu nad největšími čínskými BigTechy Možná likvidace konkurence v dané oblasti Většinu z nových služeb Amazon v ČR ještě nenabízí
Čína utahuje otěže svým BigTechům Firmy utrácí kolem významnou část svých příjmů, aby splňovaly regulace. Banky zaplatí ročně pokutách spojených s compliance okolo 10 miliard USD. Pokles ceny akcií Alibaby a Tencentu v reakci na tyto skutečnosti V ČR je využíváno spíše služeb BigTechů z USA
Pracujeme na doplnění Pracujeme na doplnění Pracujeme na doplnění Pracujeme na doplnění
Pracujeme na doplnění Pracujeme na doplnění Pracujeme na doplnění Pracujeme na doplnění
Pracujeme na doplnění Pracujeme na doplnění Pracujeme na doplnění Pracujeme na doplnění