Konference Bitcoin 2022 – To nejdůležitější v pár bodech

Na začátku letošního dubna proběhla v Miami konference Bitcoin 2022 – největší bitcoinová konference na světě. Jelikož se Bitcoinem a celým odvětvím kryptoměn aktivně zabýváme, nemohli jsme tam chybět a zástupce Asociace CTIT Ondřej Mikulčík se jí tedy zúčastnil. Program konference byl opravdu obsáhlý a Vám proto přinášíme jen ty nejdůležitější postřehy a informace.

Základní informace o konferenci

  • Více než 35 000 účastníků
  • Přes 450 řečníků, mezi kterými měl být i prezident El Salvadoru Nayib Bukele, který nakonec bohužel nedorazil.
  • Zástupci více než 3000 společností
  • 4 dny programu

K některým aktivitám na konferenci byla potřeba mít jiný druh vstupného. Většina klíčových přednášek však proběhla 7. a 8. dubna, kdy jsme se konference účastnili. Zajímavé informace dále v článku uvedeme také z expozice, kde se svými zajímavými technologiemi chlubily společnosti z oboru.

To nejdůležitější z hlavního programu

Záznamy přednášek z konference naleznete i na Youtube kanálu Bitcoin magazine. Ty nejdůležitější informace však pro Vás shrneme do několika bodů:

  • Jack Mallers, CEO společnosti Strike, oznámil partnerství s Shopify, NCR a Blackhawk Network, jež jsou jedněmi z největších poskytovatelů plateb na světě. V praxi to podle Jacka bude znamenat, že zákazníci budou moci ve spoustě internetových obchodů a populárních amerických řetězců, jako jsou McDonalds, Wallmart apod. moci platit bitcoinem a to i přes Lightning Network. Ukázal také demo, jak tento proces bude vypadat.
  • Velké americké společnosti Cash App a Robinhood oznámily implementace Bitcoinu. Robinhood, americký retailový broker, již od roku 2018 umožňuje svým uživatelům investovat do bitcoinu, ale neumožňoval jim zakoupené prostředky i přes velkou kritiku mnoha uživatel poslat mimo tuto platformu. Podle oznámení jejich zástupce to nyní možné bude. Cash App také oznámil další integrace Bitcoinu do svých služeb, mezi které bude patřit například funkce „Pay me in bitcoin“ či zaokrouhlování plateb provedených kreditní kartou, kdy prostředky vynaložené navíc budou investovány do bitcoinu
  • Další záznamy, které můžeme doporučit jsou například ty se známými jmény jako Michael Saylor a Cathie Wood nebo Peter Thiel. Zaujala nás také panelová diskuze, které se účastnil i čech Josef Tětek o decentralizovaných burzách, kde byla zmíněna i zajímavá bitcoinová decentralizovaná burza Bisq.

Bitcoin 2022 Nakamoto Stage

Zajímavosti z Expa

V prostorech expa bylo možné si osobně pohovořit se zástupci spousty kryptoměnových společností od burz přes těžaře až po výrobce hardwarových peněženek. Nechyběli ani také primárně FinTechové firmy, jako je například Curve.

Zajímavé bylo sledovat, jak velký důraz je přikládán „zelené“ těžbě a ESG kriteriím obecně. Spousta společností vystavovala svá řešení na využití odpadního tepla vzniklého těžbou či jiných řešení pro efektivnější využití energie a dalších zdrojů potřebných k těžbě bitcoinu.

Bitcoin 2022 expo

Česká komunita na konferenci

Že Češi patří mezi světovou špičku v kryptoměnovém průmyslu je obecně známo. Není tedy překvapením, že se nám povedlo jich na konferenci potkat hned několik. Zmínit můžeme například zástupce českých společností Trezor a Anycoin nebo Kicoma z Bitcoinového kanálu. Čeština i slovenština však na konferenci byla slyšet relativně dost a celkově jsme potkali desítky krajanů.