Kryptoměny, které se vyplatí sledovat pt. 2

kryptokoc

Dominance Bitcoinu na trhu kryptoměn v posledních měsících stále roste stejně tak jako jeho cena, což naznačuje vzpamatování se z China crackdownu a dalších regulatorních tlaků. Pokud však stále máte apetit pro altcoiny, tak v tomto článku pro vás přinášíme souhrn těch, které nás aktuálně zaujaly.

Od minulého přehledu, který jsme zveřejnili 1. 4. 2020, vzrostla celková kapitalizace kryptoměnového trhu o necelých 35% na 2,38 bilionů USD. Také Cardano, které bylo v minulém přehledu #1 za stejnou dobu vzrostlo o téměř 100 %. Níže naleznete aktuální přehled.

Solana (SOL)

Jedním z hlavních problémů Bitcoinu, který je mu často vyčítán je nízký počet transakcí za vteřinu. Solana disponuje nejrychlejším blockchainem na světě a navíc jsou zde extrémně nízké poplatky za transakce. Jak je to možné? Zatím co většina blockchainů využívá pro ověřování transakcí Proof of Work nebo Proof of Stake algoritmy, tak Solana využívá poměrně odlišný Proof of History. Jak Proof of History funguje je hezky vysvětleno ve whitepaperu Solany. Na tyto skutečnosti samozřejmě reagovala i cena Solany, která ke konci tohoto léta vzrostla o téměř 600 %. Následně jsme mohli sledovat poměrně závažnou korekci podpořenou pádem sítě, který trval 17 hodin a cena pak zkonsolidovala okolo hranice 150$ za jeden token. Z dlouhodobého hlediska by však tento projekt mohl mít velký potenciál.solana logo

Avalanche (AVAX)

Dalším z blockchain protokolů, který se chlubí tím, že zvládne i více než 4 500 transakcí za vteřinu je Avalanche, známý také jako Avax. Tento projekt se zaměřuje především na smart contracty, DeFi a decentralizované aplikace. Tvrdí také, že má nejvíce validátorů ze všech protokolů, které používajé algoritmus Proof of Stake, jehož využití oproti Proof of Work nespaluje tolik elektřiny a také umožňuje nižší poplatky. Avalanche však není žádným nováčkem a již obsazuje vrchní příčky největších kryptoměn. V době psaní tohoto článku je 15. největší kryptoměnou dle tržní kapitalizace.

Avalanche logo

Elrond (EGLD)

Problémem krypto světa je to, že všechny projekty se snaží vyřešit všechny problémy najednou a usilují o to stát se příštím internetem. Stejné cíle má i protokol Elrond, který však disponuje unikátní technologií zvanou adaptive state sharding, která by měla znatelně zvyšovat jeho výkonnost. Za tímto projektem stojí spousta stakeholderů se zkušenostmi z jiných projektů a to i mimo kryptoměny. To jsou možná důvody, proč je tento projekt často skloňován v kryptoměnových komunitách a spousta lidí v něm vidí potenciál. Oproti výše zmíněným coinům je tento znatelně menší a v době psaní článku je 39. největší kryptoměnou dle celkové tržní kapitalizace.

Centrifuge (CFG)

Další projekt, který nás zaujal je mnohem menší a dle celkové tržní kapitalizace je až 296. největší kryptoměnou. Řeší však daleko specifičtější problém, jelikož se snaží převést aktiva z reálného světa do DeFi. Ať už se jedná o auto nebo fakturu, tak je možné tato aktiva zde financovat bez banky nebo jakéhokoliv jiného prostředníka. Protokol nezaujal jen nás a má do něj zainvestováno i známý fond Rockaway Blockchain Fund. V případě zájmu si také můžete přečíst jeho rozsáhlou analýzu od Davida Rakušana.

Audius (AUDIO)

Tento projekt si můžete představit jako Spotify, které však běží na blockchainu a je decentralizované a open-source. Ptáte se proč? Streamingové platformy vydělávají obrovské peníze, ze kterých však tvůrci obsahu dostávají jen malou část. Audius to chce změnit a až 90% celkové zásoby svého governance tokenu Audio chtějí rozdat tvůrcům jako odměnu za jejich obsah. Skvělé na této platformě je, že ji mohou používat i uživatelé, kteří se v kryptoměnách vůbec neorientují.

 

Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku, či výzvu ke koupi, nebo prodeji kryptoměn, či obecněji jakéhokoliv investičního nástroje.