Kryptoměny, které se vyplatí sledovat

kryptoměny

Zájem o kryptoměny stále roste, což není překvapením, jelikož jen od minulého roku jejich celková tržní kapitalizace vzrostla o více než 600 % (30.3.2020 – 175 miliard USD,  30. 3. 2021 – 1,78 bilionů USD). Dalšími skutečnostmi, které podporují zájem o kryptoměny jsou vládní stimulační balíčky a to nejen v USA. Již téměř každý ví, co je to inflace a snaží se ochránit si své finance například i formou investice do kryptoměn. V poslední době vychází i jedna dobrá zpráva za druhou, ať již si vzpomeneme na integraci kryptoměn do PayPal nebo obří nákupy Bitcoinu Tesly Elona Muska a následné oznámení, že Tesla začne akceptovat Bitcoin jako platební prostředek za svá auta. I Goldman Sachs se nechal slyšet, že svým klientům bude nabízet investice do kryptoměn. Už také o nákupu kryptoměn přemýšlíte, ale nevíte, kterou si vybrat?

Možná čekáte, že začneme Bitcoinem, který by samozřejmě každý měl ve svém portfoliu mít, protože mimo jiné disponuje dvěma velkými výhodami a to jsou ty, že nikdo netuší, kdo jej vytvořil a je znám pouze pseudonym zakladatele Satoshi Nakamoto a druhá je ta, že byl na trhu první, což je důležité vždy. To dnes však ví již téměř každý, kdo si alespoň něco o kryptoměnách zjišťoval. My se zaměříme na jiné kryptoměny, které si myslíme, že je vhodné sledovat, protože mají nějaký zajímavý use case nebo díky jejich pevnému základu očekáváme zajímavý vývoj a tudíž by i investice do nich mohla být zajímavá.

  1. Cardano (ADA) – Seznam začínáme s tou možná nejznámější, kryptoměnou s obrovskou vizí mimo duo BTC a ETH. Cíl Cardana není malý a to je jednoduše pozitivní globální změna prostřednictvím decentralizované platformy. Hlavním rozdílem mezi Cardanem a většinou ostatních kryptoměn je ten, že Cardano je úzce spojeno s výzkumem. Pracují na něm světově uznávaní akademici a vývoj jakékoli nové technologie prochází výzkumným procesem a práce jsou navzájem konfrontovány formou peer-review. Spousta lidí to vidí jako obrovskou výhodu proti některým kryptoměnám, za kterými stojí často zcela neznámí programátoři. Důvěru přidává i kvalitně zpracovaná roadmap, kde je popsáno, v jaké fázi budou jaké funkcionality používány. Nevýhodou zakořenění v akademické a výzkumné sféře je však pomalejší vývoj, který vedl v mnohá zpoždění projektu. Někteří kryptoměnoví nadšenci jsou vůči Cardanu skeptičtí i kvůli tomu, že se jedná o PoS (Proof of Stake) blockchain, který podle mnohých není tak bezpečný jako klasické PoW (Proof of Work) blockchainy. Na druhou stranu PoS pomáhá vyřešit mnohé palčivé problémy, jako je škálování, energetická náročnost sítě a obrovské poplatky. Například na začátku roku 2021 dosahovaly poplatky za transakci na Bitcoinu (až 31,4$) a Ethereu (až 38,2$) astronomických výšin, zatímco na Cardanu (1,5$) jsou mnohokrát nižší, což vidíme pro globální adopci kryptoměn jako klíčové. Důležitý je pro Cardano i jeho duchovní otec Charles Hoskinson, jež je spoluzakladatelem Etherea.
  2. Filecoin (FIL) – Všimli jste si někdy, že internetu dominuje pár cloudových společností, jako je AWS, Google cloud, Microsoft Azure a podobně? To jim umožňuje diktovat si ceny i podmínky a toto si klade za cíl narušit Filecoin díky možnosti ukládat a číst data do jeho decentralizované blockchainové sítě. V praxi to funguje tak, že se klient rozhodne uložit nějaká data do sítě a těžaři soutěží o to, aby mohli tato data ukládat. Klient si mezi nimi vybere například podle preferované lokality nebo ceny např. 1 filecoin/1000TB. Klient vybranému těžaři pošle data a on je uloží, načež síť může pomocí kryptografie ověřit, že data byla skutečně uložena a toto ověření se zaznamená do blockchainu. Pokud pak klient chce ze sítě soubor dostat, vyhledá si těžaře, kteří jím disponují a některého si vybere ať už na základě ceny nebo rychlosti a za soubor mu zaplatí poplatek ve filecoinu. Obrovskou výhodou je to, že soubor mohou ukládat i jiní těžaři, kterým se to vyplatí. To znamená, že pokud je například nějaký soubor nejvíce poptávaný v Berlíně, je pravděpodobné, že se Berlínští těžaři rozhodnou jej ukládat. Tím se přesouvá nabídka k poptávce a vytváří se tak optimalizovaný datový tok.
  3. ChainLink (LINK) – Je to pravděpodobně nejvíce používaný token spadající do kategorie oracles. Oracles slouží k tomu, že jsou schopny propojit skutečný svět s blockchainem. Chytré smlouvy (smart contracts) pro své fungování potřebují spolehlivý zdroj informací, který je v prostředí decentralizované sítě těžké nalézt. Zde tedy právě do hry vstupují oracles, které jako spolehlivý zdroj slouží. Pokud chcete od provozovatele uzlu sítě získat informace z reálného světa, které jsou převedeny do světa blockchainu, musíte jim zaplatit chainlink tokenem.
  4. API3 (API3) – Jedná se také o oracle, avšak cílem této sítě je vytvořit first-party oracle. Ten v porovnání s third-party oracles, jako je například výše zmíněný Chainlink funguje tak, že sami poskytovatelé dat jsou provozovatelé uzlů této sítě namísto toho, aby poskytovatelé dat prodávali data uzlům sítě a ty je potom teprve prodávaly dále. Odstraní se tak prostředník, což by mělo vést k nižším cenám a vyšší bezpečnosti. Mezi některými kryptoměnovými nadšenci se proslýchá, že first-party oracles v budoucnu nahradí third-party oracles a dokonce se pro API3 objevily i pojmenování jako ChainLink killer. Jelikož se jedná o poměrně novou věc a API3 je stále malý projekt, mohlo by se jednat o zajímavou příležitost. Je potřeba však počítat i s riziky s tím souvisejícími.
  5. Theta (THETA) – Tato blockchainová síť je rozdílná hlavně ve svém použití. Umožňuje totiž jejím uživatelům simultánně sledovat video obsah a odměňovat je za to, že tento obsah dále sdílí s dalšími uživateli sítě, kteří jej chtějí taky sledovat. Uživatelé tedy dostávají odměnu za to, že sdílí část svého internetového připojení. Pokud jste někdy stahovali film přes torrent, tak to funguje podobně s tím, že zde je to možné real-time, pomocí blockchainu a uživatelé jsou stimulováni odměnami. Ve výsledku to znamená, že společnosti mohou ušetřit na nákladech na videostreamingovou infrastrukturu.

 

Cardano, Filecoin i ChainLink lze pohodlně koupit například na české burze Anycoin nebo na většině jiných směnáren, ale nákupem přes Anycoin alespoň podpoříte český FinTech. API3, Theta a případně další speciální kryptoměny naleznete například na burze OKEX. Pokud již máte účet na Revolutu nebo E-toro, spoustu kryptoměn lze koupit i tam.

V případě, že do kryptoměn plánujete investovat pouze v řádech jednotek tisíců korun, můžete si dovolit kryptoměny uchovávat na online peněžence, jelikož koupě hardwarové peněženky (cold wallet) by pravděpodobně byla nákladnější než profit z držení. Jak podrobněj vysvětluje Dominik Stroukal v našem podcastu, tak při vyšších částkách se již vyplatí a je daleko bezpečnější uchovávat kryptoměny na hardwarové peněžence. Využít můžete například produktu Trezor, za kterým stojí česká firma nebo pak francouzského Ledgeru. Mimo oficiální stránky jsou zakoupení i na mnoha českých e-shopech.

Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku, či výzvu ke koupi, nebo prodeji kryptoměn, či obecněji jakéhokoliv investičního nástroje.