Crowdfunding soudních sporů

Crowdfunding soudních sporů

Nedávno byl crowdfunding ještě slovo spojováno zejména s lokálními charitami nebo rockovými skupinami. Jeho růst však v posledních letech způsobil “crowdfundingovou mánii” skrze mnoha někdy překvapivými oblastmi od půjčování kryptoměn přes financování start-upů a obchodování s fakturami až po financování realit. V dnešní době se i právníci začali zajímat o crowdfundingový model, který jim umožní získat finance potřebné k nastolení spravedlnosti. Když to vezmeme kolem a kolem, tak právní případ je také určitý druh projektu přinášející nový produkt.

V principu financování soudních sporů funguje tak, že třetí strana – obvykle specializovaná společnost – poskytne žadateli finanční prostředky, které mu umožní soudně vymáhat něco, na co má nárok. V případě, že se tento případ dostane před soud a je vyhrán, tak investor získává předem stanovenou odměnu. Pokud je však soud prohrán, investor nedostane nic.

Crowdfunding soudních sporů funguje více méně stejně s tím klíčovým rozdílem, že více investorů (crowd) financuje tento spor na místo specializované společnosti. Typicky tato forma zahrnuje investory a soudní spor s hodnotou dostatečnou, která stojí za podstoupení rizika možné ztráty investice.

Někteří žadatelé použili populární crowdfundingové platformy, aby získali finance na svá právní jednání. Například pan Barry Beavis takto financoval svůj boj proti nezákonným pokutám za parkování a spor díky zdrojům získaným z crowdfundingu dostal až před nejvyšší soud. Crowdfunding soudních sporů může probíhat ale i darovacím modelem. Například se tak stalo, když skupina sousedů vybrala peníze, aby legálně bránila přírodní prostor před vystavením cesty v něm.

Vážení čtenáři, pro více informací nás prosím neváhejte kontaktovat zde.

 

Zdroj: https://p2pmarketdata.com/what-is-litigation-crowdfunding/